Preluare-predare sediu CJC str. Dorobantilor

Consiliul Judeţean Cluj şi reprezentanţii Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală şi Autorităţii Naţionale a Vămilor au semnat Protocolul de predare – primire a clădirii situate în municipiul Cluj-Napoca, str. Dorobanţilor, f. nr. Prin aceasta Consiliul Judeţean Cluj intră în posesia clădirii care are o suprafaţă construită de 672 mp., suprafaţa desfăşurată de 3.596 mp., a cărui valoare totală decontată la data de 31 iulie 2010 este de 12.956.645,6 lei. Protocolul a fost semnat în conformitate cu prevederile Hotărârii Guvernului nr. 992/29.09.2010 privind transferul fără plată al unui obiectiv de investiţii din patrimoniul Ministerului Finanţelor Publice – Agenţia Naţională de Administrare Fiscală – Autoritatea Naţională a Vămilor în proprietatea privată a judeţului Cluj. Acest transfer a fost posibil ca urmare a demersurilor întreprinse de preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Alin Tişe, care a solicitat acest obiectiv în ideea amenajării unui nou sediu pentru administraţia judeţeană.

„Estimăm ca în jurul datei de 15 decembrie să fie finalizate lucrările care mai sunt necesare la acest obiectiv, în aşa fel încât în perioada 15 – 20 decembrie anul curent să începem mutarea în noul sediu”, a declarat vicepreşedintele Consiliului Judeţean Cluj, d-nul Radu Bica. Noul sediu urmează să găzduiască activitatea Consiliului Judeţean, dar şi a unora dintre instituţiile din subordinea autorităţii judeţene.

13.10.2010