Prima tabără pentru copii cu autism, la Moara de Pădure, Băișoara

CONSILIUL JUDEȚEAN CLUJ

Prima tabără pentru copii cu autism, la Moara de Pădure, Băișoara

Prima tabără pentru copii cu deficiențe din spectrul autist dar și pentru copii neurotipici cu situație socială dificilă a avut loc la finele săptămânii trecute, la Tabăra din Centrul de Vacanță Moara de Pădure, comuna Băișoara.
Evenimentul a fost organizat de Organizația de Caritate Eco-Phoenix, Asociația Autism Transilvania și Casa de tip familial A-mic din cadrul Organizației Creștine Ecce Homo, cu sprijinul Consiliului Județean Cluj și al Serviciului Public Județean Salvamont-Salvaspeo Cluj.
Astfel, 27 de copii au participat, mare parte din ei pentru prima oară, la activități sportive cu specific montan: escaladă la panou artificial, tiroliană, parcurgerea traseelor suspendate din parcul de aventură, dar și o drumeție cu aproape 300 de metri diferență de nivel până la Cetatea Liteni. Seara, copiii s-au bucurat de un foc de tabără în curtea Centrului de Vacanță. Pe parcursul celor două zile, copiii au fost asistați de voluntari ai entităților organizatoare și de salvatori montani, pentru activitățile specifice.

Alin Tișe, președintele Consiliului Județean Cluj: „Este o inițiativă mai mult decât lăudabilă, prin care o serie de oameni inimoși au făcut o bucurie imensă acestor copii. Îi felicit pe toți cei implicați și îi asigur de tot sprijinul nostru pentru derularea unor activități similare.”

Centrul de Vacanță Moara de Pădure și Serviciul Public Județean Salvamont-Salvaspeo Cluj, cu sprijinul Consiliului Județean Cluj, s-au implicat constant, în ultimii ani, în organizarea taberelor pentru copii cu dizabilități ori cu situații sociale mai dificile: au fost deja opt ediții de tabere de sporturi montane pentru elevii Liceului Special pentru Deficienți de Vedere Cluj-Napoca, o primă ediție pentru elevi de la casele de copii  – Casa de Copii Sf. Onufrie Cluj și Casa de Copii Filantropia Alba. Pe lângă acestea, au avut loc și două ediții organizate în jurul datei de 1 iunie pentru copiii de la Școala Băișoara.

28 octombrie 2024