Creşterea eficienţei energetice la clădirile Secţiei Pediatrie II, Corpurile C1 şi C2 din cadrul Spitalului Clinic de Urgenţă pentru Copii Cluj-Napoca

TITLU PROIECT Creșterea eficienței energetice la clădirile Secției Pediatrie II, Corpurile C1 și C2 din cadrul Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii Cluj-Napoca

PERIOADA DE PROGRAMARE 2014 – 2020

DOMENIUL Infrastructura de sănătate

PROGRAM DE FINANTARE / APELUL POR/2016/3/3.1/B/1/7REGIUNI Cresterea eficienþei energetice în cladirile rezidenþiale, cladirile publice si sistemele de iluminat public, îndeosebi a celor care înregistreaza consumuri energetice mari

STATUS în implementare

DURATA DE IMPLEMENTARE 01.10.2018-31.05.2023

OBIECTIV GENERAL / SPECIFICE Obiectivul general al proiectului îl reprezintă creșterea eficienței energetice a clădirilor Secției Pediatrie II, Corpurile C1 si C2 din cadrul Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii Cluj- Napoca.

Prin obiectivul stabilit, proiectul se încadreaza în Axa prioritara 3, Obiectiv specific 3.1.B al POR, în sensul creșterii eficienței energetice în cladirile rezidențiale, clădirile publice și sistemele de iluminat public, îndeosebi a celor care înregistreaza consumuri energetice mari.

Obiectivul general al proiectului va fi atins prin obiectivul specific: Imbunătățirea parametrilor relevanți privind eficiența energetică (consumul anual de energie primara atât din surse neregenerabile cât si regenerabile, nivelul anual specific al gazelor cu efect de sera) aferenti Corpurilor C1 si C2 din cadrul Sectiei Pediatrie II a Spitalului Clinic de Urgență pentru Copii Cluj-Napoca.

REZULTATE

1. Nivel anual specific al gazelor cu efect de sera (echivalent tone de CO2): 48,37
  2. Consumul anual de energie primara (kWh/an): 260.598,95
  3. Consumul anual de energie finala în cladirea publica (din surse neregenerabile) (tep): 12,81