TITLU PROIECT: Creșterea siguranței pacienților spitalelor din municipiul Cluj-Napoca care utilizează fluide medicale, Spitalul Clinic de Recuperare și Spitalul Clinic de Boli Infecțioase

PERIOADA DE PROGRAMARE: 2014 – 2020

DOMENIUL: Infrastructura de sănătate

PROGRAM DE FINANTARE / APELUL: PROGRAMUL OPERAȚIONAL INFRASTRUCTURĂ MARE

STATUS: în implementare

DURATA DE IMPLEMENTARE: 21.02.2022 – 31.12.2023

OBIECTIV GENERAL / SPECIFICE: Obiectivul general al proiectului îl reprezintă consolidarea capacității județului Cluj în gestionarea crizei sanitare COVID-19 prin promovarea unor investiții necesare care să crească capacitatea de reacție la criza de sănătate.

REZULTATE:

Realizarea lucrărilor de modernizare pentru Spitalul Clinic de Recuperare Cluj-Napoca – tip B, respectiv realizarea:

• 1 infrastructură electrică nouă pentru corpul A;
  • 1 infrastructură de ventilare și tratare a aerului nouă pentru etajul 8 al corpului A;
  • 1 infrastructură fluide medicale nouă, la etajele 1, 2, 5 și 6 ale corpului A.

Realizarea lucrărilor de modernizare pentru Spitalul Clinic de Boli Infecțioase – Tip B, respectiv realizarea a 1 Sistem de ventilare mecanică, filtrare și tratare a aerului amenajat

Realizarea lucrărilor de modernizare pentru Spitalul Clinic de Recuperare Cluj-Napoca – tip A, respectiv realizarea:

• 1 sistem de detecție și semnalizare la incendiu instalat;
  • 1 sistem de detecție și semnalizare oxigen instalat.

Realizarea lucrărilor de modernizare pentru Spitalul Clinic de Boli Infecțioase Tip A, respectiv realizarea:

• 1 sistem de detectare, semnalizare și alarmare la incendiu extins;
  • 1 sistem de detectare, semnalizare și avertizare incendiu, zona SAS-urilor.

Achiziționarea de echipamente IT pentru echipa de management: 3 Multifuncționale, 3 Laptopuri, 5 Desktop-uri și materiale consumabile.

VALOARE TOTALĂ (lei TVA inclus): 33.573.342,14

VALOARE NERAMBURSABILĂ (lei TVA inclus): 21.188.249,98