INOVARE PRIN ACŢIUNI DE INTEGRARE A TINERILOR CU NEVOI SPECIALE

Consiliul Judeţean Cluj în parteneriat cu Fundaţia ESTUAR, sunt beneficiarii proiectului ”Inovare prin acţiuni de integrare a tinerilor cu nevoi speciale”, finanţat prin Mecanismul Financiar al Spaţiului Economic European 2009-2014, în cadrul apelului ”Sinergii pentru Viitor – Tineri în situaţii de risc”, Programul RO 10 ”Copii şi tineri în situaţii de risc şi inţative locale şi regionale pentru reducerea inegalităţilor naţionale şi promovarea incluziunii sociale”, prin Fondul Român de Dezvoltare Socială în calitate de Operator de program.

Cu o valoare totală de 948.825 lei şi cu o durată de implementare de 15 luni, proiectul, prin activităţile prevăzute, şi-a propus reducerea inegalităţilor de care se lovesc tinerii cu nevoi speciale şi implicit creşterea incluziunii sociale pentru acest grup vulnerabil.

Obiectivul general al proiectului îl reprezintă creşterea gradului de incluziune a tinerilor cu nevoi speciale prin implementarea unor servicii integrate educaţionale, inovative, de stimulare multisenzorială, social comportamentală şi educaţie informală.

Obiectivele specifice ale proiectului sunt următoarele:

• Amenajarea unui număr de 3 camere de stimulare multisenzorială, la 3 dintre instituţiile speciale din subordinea Consiliului Judeţean Cluj, pentru 265 de tineri în care îşi vor desfăşura activitatea 32 de profesori / specialişti din aceste 3 instituţii speciale.
  • Organizarea de activităţi extra curriculare şi de petrecere a timpului liber pentru un număr de 265 de tineri vizati.
  • Organizarea de acţiuni complementare menite să îmbunătăţească şansele la integrare socială (educaţie pentru sănătate, noţiuni elementare de igienă personală şi de deprinderi) pentru cei 265 tineri.

Impactul implementării acestui proiect este unul maxim, întrucât tinerii care frecventează aceste instituţiile speciale, incluzând şi tinerii de etnie romă fără nici un fel de discriminare, vor beneficia de activităţile acestuia.