O LUME NOUĂ, VESELĂ PENTRU FIECARE COPIL CU NEVOI SPECIALE

www.lume-noua-copii.ro

Consiliul Judeţean Cluj este beneficarul proiectului ”O lume nouă, veselă pentru fiecare copil cu nevoi speciale” depus spre finanţare în cadrul Apelului SINERGII pentru VIITOR – Copii aflaţi în situaţii de risc din cadrul programului RO10 Copii şi tineret în situaţii de risc şi iniaţiative locale şi regionale pentru reducerea inegalităţilor naţionale şi promovarea incluziunii sociale finanţat prin intermediul Mecanismului Financiar al Spaţiului Economic European (Granturile SEE), cod PEC 025.

Obiectivul general al proiectului il reprezinta creşterea gradului de incluziune a copiilor cu nevoi speciale prin implementarea unor servicii integrate educaţionale, inovative, de stimulare senzorială, social comportamentală şi  educaţie informală.

Obiective specifice

1. Amenajarea unui număr de 8 camere de stimulare multisenzorială (SNOEZELEN) la 8 institutii (scoli speciale) din subordinea Consiliului Judeţean Cluj
  2. Organizarea de activităţi extra curriculare şi de petrecere a timpului liber (excursii diferenţiate pe grad de handicap şi de vârstă);
  3. Organizarea de acţiuni complementare menite să îmbunătăţească şansele la integrarea socială (educaţie pentru sănătate notiuni elementare de igiena personala si de deprinderi)

Valoarea totală eligibilă a proiectului este de 1,608,170.00 lei, corespunzător unei rate de finanţare de 100%

Valoarea grantului SEE este de maxim 1.366.944,50 lei, reprezentând 85 % din finanţarea nerambursabilă

Cofinanţarea publică este de maxim 241.225,50 lei, reprezentând 15 % din finanţarea nerambursabilă