Proiectul „Judeţul Cluj -SMART TERRITORY-„

TITLU PROIECT JUDEȚUL CLUJ – SMART TERRITORY”

PERIOADA DE PROGRAMARE 2014 – 2020

DOMENIUL Capacitate administrativă

PROGRAM DE FINANȚARE / APELUL

Programul Operațional Capacitate Administrativă

Axa: Administrație publică și sistem judiciar accesibile și transparente

Operațiunea: Introducerea de sisteme si standarde comune în administrația publică locala ce optimizeaza procesele orientate catre beneficiari în concordanța cu SCAP

STATUS În implementare

DURATA DE IMPLEMENTARE 11.02.2019 – 11.09.2022

OBIECTIV GENERAL / SPECIFICE

Obiectivul general al proiectului îl reprezinta cresterea calitații serviciilor furnizate cetațenilor județului Cluj, în contextul unui management performant la nivelul UAT Județul Cluj.

Obiective specifice sunt următoarele:

• Îmbunatațirea procesului decizional si al planificarii strategice la nivelul UAT Județul Cluj prin introducerea unui sistem de planificare teritoriala integrata.
  • Facilitarea accesului la servicii online pentru cetațenii județului Cluj prin introducerea unor sisteme de simplificare a procedurilor administrative din perspectiva back-office.

REZULTATE

Mecanisme si proceduri standard implementate la nivel local pentru fundamentarea deciziilor si planificarea strategica pe termen lung

– 1 Aplicație Atlas Teritorial dezvoltată si implementată

Proceduri simplificate pentru reducerea birocrației pentru cetațeni la nivel local corelate cu Planul integrat de simplificare a procedurilor administrative pentru cetațeni implementate