Relocare Piata I.R.A.

SC Centrul Agro Transilvania Cluj S.A., societate aflată în subordinea Consiliului Judeţean Cluj, anunţă relocarea Pieţei Agroalimentare „I.R.A” începând cu data de 15.04.2010, în incinta acestei societăţi comerciale cu sediul în comuna Apahida, sat Dezmir, Str. Crişeni f.n., CP.407039, judeţul Cluj.

Noua piaţă ocupă o suprafaţă de 2.400 m² şi este amenajată conform standardelor europene şi dispune de facilităţi moderne de comercializare a produselor agro-alimentare, atât în regim en-gros cât şi en-detail. Aceasta favorizează desfăşurarea activităţii producătorilor şi comercianţilor prin punerea la dispoziţie a tuturor facilităţilor necesare comercializării produselor agro-alimentare, la preţuri accesibile:

–          spaţii de depozitare şi păstrare a produselor în condiţii de refrigerare, congelare sau clasice;

–          pachet complet de servicii: refrigerare rapidă, răcire cu fulgi de gheaţă, manipulare/stocare produse cu transpalete electrice sau manuale, spălare, periere, sortare, tratament deşeuri, salubrizare, dezinfectare/dezinsecţie/deratizare, tratament ambalaje, etc.;

–          utilaje moderne: linie automată multifuncţională pentru spălare, periere, sortare, cântărire produse vegetale, tunel de coacere pentru produse vegetale, cântare electronice precise, de capacitate mare,  cu verificare metrologică, maşină de produs fulgi de gheaţă, etc.;

–          spaţii de comercializare şi desfacere, la standarde, pentru toată gama de produse;

–          spaţii de parcare păzite, pe platformă betonată, pentru toate tipurile de autoturisme;

–          spaţii pentru birouri, dotate cu acces la internet si telefon-fax;

–          posibilitate de racordare la utilităţi;

–          monitorizarea perimetrului cu sistem de supraveghere video;

–          sprijin şi consultanţă din partea personalului calificat al SC Centrul Agro Transilvania Cluj SA;

–          posibilitatea stabilirii de noi relaţii cu actualii clienţi ai SC Centrul Agro Transilvania Cluj SA.

În sprijinul clienţilor săi, SC Centrul Agro Transilvania Cluj SA pune la dispoziţia acestora:

–          spaţii de parcare amenajate, pentru autoturismele personale;

–          spaţii amenajate pentru servirea mesei;

–          mediu curat, modern şi plăcut pentru desfăşurarea activităţilor;

–          sistem de pază şi supraveghere video pentru siguranţa clienţilor;

–          garanţia respectării standardelor de igienă şi calitate cât şi a celor mai bune preţuri;

–          gama largă de produse ce pot fi comercializate şi varietate de oferte;

Totodată, în sprijinul acestui demers, Consiliul Judeţean Cluj, cu sprijinul Primăriei Cluj-Napoca şi R.A.T.U.C., va asigura începând cu data de 15.04.2010 transportul în comun cu autobuzele liniei 8 până în incinta Centrului Agro Transilvania din localitatea Dezmir.

„Mutarea pieţei agro-alimentare din zona I.R.A. pe platforma Centrului Agro Transilvania reprezintă, împreună cu cele mai moderne facilităţi pe care această societate le pune la dispoziţia producătorilor şi comercianţilor din judeţ, o etapă importantă şi absolut necesară în procesul de trecere spre condiţii de comercializare civilizate, la standardele impuse de legislaţia comunitară . Totodată, ca urmare a acestui demers se creează cadrul adecvat pentru achiziţionarea direct de la producători a unor produse agro-alimentare tradiţionale şi de calitate”, a afirmat preşedintele Consiliului Judeţean Cluj, domnul Alin Tişe.

12.04.2010