Verificare teren destinat depozitului ecologic

Reprezentantul consultantului delegat de către Ministerul Mediului şi Dezvoltării Durabile (consorţiu internaţional  KOCKS ENVIROPLAN /EPEM /ROMAIR CONSULTING) pentru realizarea Proiectului « Sistem Integrat de management al Deşeurilor din Judeţul Cluj »  a verificat noua locaţie prevăzută pentru realizarea Depozitului Ecologic, teren aflat pe teritoriul municipiului Cluj-Napoca şi în proprietatea Comunei Feleacu (teren situat în apropierea actualei rampe de la Pata Rât). În urma verificării s-a constatat că această locaţie corespunde din toate punctele de vedere pentru realizarea acestui proiect.
 În acest moment, consultantul deţine toate documentele necesare realizării proiectului, în actuala etapă acesta fiind entitatea care se ocupă de elaborarea acestora (masterplan, studiu de fezabilitate, aplicaţia de finanţare, etc.). În conformitate cu documentaţia Ministerului Mediului şi Dezvoltării Durabile, finanţarea este asigurată în proprorţie de 80% din Fondul European de Dezvoltare Rurală, 18% de la Bugetul de Stat şi 2%, precum şi cheltuielile neeligibile rămân în sarcina beneficiarului proiectului, în acest caz judeţul Cluj).

Biroul de Presă
26.01.2009